Ortograficzny bieg z przeszkodami
Ortograficzny bieg z przeszkodami!
Dzisiaj pora na naszych najmłodszych. Przed Wami sprawdzian z wyrazów pisanych przez ‘rz’, ale także z wyjątków no i zasad. Czas na małą powtórkę:
RZ piszemy:
Ø zawsze, kiedy wymienia się na r (rowerzysta – rower, kamerzysta – kamera, otworzyć – otwierać)
Ø w zakończeniach –arz, -erz w nazwach funkcji i zawodów (piekarz, młynarz, szermierz, kanclerz) Uwaga! Wyjątkiem od tej zasady jest słowo papież
Ø po spółgłoskach b, d, g, j, k, p, ch, t, w (brzeg, drzemka, grzmot, dojrzały, skrzeczy, przyrząd, chrząszcz, trzcina, wrzesień). Niestety, od tej zasady jest sporo wyjątków: kształt, wykształcenie, bukszpan, pszenica, pszczoła, Pszczyna (miasto), kszyk (nazwa ptaka), wszędzie, wszystko, wszyscy, Mojżesz, a także w stopień wyższy i najwyższy przymiotników: lepszy – najlepszy, mądrzejszy – najmądrzejszy, prostszy – najprostszy itd.
Pamiętajcie również, ze rz piszemy w wielu wyrazach, których pisownię trzeba po prostu zapamiętać: rzeka, marzenia, rzekł, orzech.
W ramach treningu ortograficznego, prosiłam Was o wykonanie ćwiczeń 2/134 i 3/135, sprawdźmy, jak powinny być prawidłowo zrobione:
2/134
W czasie przerwy (rz po spółgłosce p) rozlegają się krzyki (rz po spółgłosce k) uczniów. Jedni przekazują (rz po spółgłosce p) sobie informacje z poprzednich (rz po spółgłosce p) lekcji, inni przekonują (rz po spółgłosce p) kolegów, że warto wziąć udział w zawodach sportowych o mistrzostwo (rz po spółgłosce t) w biegach przełajowych (rz po spółgłosce p). Mała grupka dziewcząt przygotowuje się (rz po spółgłosce p) do klasówki. Przechadza się (rz po spółgłosce p) między nimi dyżurujący nauczyciel. Z sympatią patrzy (rz po spółgłosce p) na swoich wychowanków. Za chwilę zabrzmi (rz po spółgłosce b) dzwonek rozpocznie się trzecia (rz po spółgłosce t)lekcja tego dnia.
3/135
Pszczoła, pszenica, kształt, wszyscy, Mojżesz.
Jeżeli chcecie potrenować, możecie wykonać poniższe ćwiczenia:
1. Uzasadnij pisownię podanych wyrazów:
Wzór: mierzenie – miara, wymiana rz na r
Wszędzie – wyjątek od zasady rz po w
parzysty, żołnierz, drzemka, traktorzysta, kształtny, orzeł, przekonuje, papież, wędkarz, bierze, wszyscy, mądrze, wioślarze, wrzask, pszenica, Mojżesz, wędkarz, górzysty, młynarz, karzeł, bukszpan.
2. Wstaw odpowiednio ‘rz’, ‘ż’ lub ‘sz’ – pamiętaj, że ‘rz’ i ‘sz’ pojawią się w wyrazach, o których mówią zasady pisowni wyrazów z ‘rz’ i wyjątki od nich, wszędzie indziej wpisz ‘ż’.
k…ew, ….uraw, najlep….y, b….eg, pieka…., w….yscy, w….ask, wa….yć, zachmu….enie, p….enica, g….mot, mie….yć, po….ar, mąd….ejszy, t….eba, wytwo….yć, wy….ywienie, mala…., skó….any, t….eci, powtó….yć.
Powodzenia!
Dodaj komentarz