VIIc 19.03.2020
Dzień dobry, Droga Młodzieży!
(jak zapewne wielu z Was zauważyło użyłam archaizmu fleksyjnego!)
Mam nadzieję, że zadania z fleksji nie przysporzyły Wam kłopotów (nie, nie popełniłam błędu ortograficznego - słowo przysporzyć nie ma nic wspólnego ze spożywaniem i oznacza dosłownie powiększenie liczby/ilości czegoś lub - drugie znaczenie - sprawienie, spowodowanie obecności czegoś). Tak, jak obiecałam, rozwiązania wczorajszych zadań pojawią się na blogu jutro. Niestety, nie dorzuciłam żadnego smakowitego zadanka, gdyż nasz platforma edukator.pl chyba nie jest w stanie udźwignąć nagłej wzmożonej aktywności uczniów i nauczycieli i po prostu jak zawiesiła się wczoraj, tak tkwi w stuporze - przynajmniej tak to wygląda od strony osób, które chcą tam coś umieścić, być może Wy nie macie problemu z dostępem.
Dzisiaj porzucimy fleksję na rzecz składni - przypomnimy co nieco wiadomości ogólnych o częściach zdania. A jutro zajmiemy się szczegółowo podmiotem i orzeczeniem.
Lekcja 19.03.2020
Temat. Przypomnienie wiadomości ogólnych o częściach zdania.
Cele:
- pamiętam najważniejsze wiadomości na temat części zdania
- potrafię wskazać główne i poboczne części zdania
Nacobezu:
- przypomnisz sobie najważniejsze informacje na temat części zdania
- sporządzisz w zeszycie notatkę na ten temat
- wykonasz ćwiczenia utrwalające (ustnie)
Podmiot - nazywa wykonawcę czynności (jeśli zdanie występuje w stronie czynnej) lub jej obiekt (jeśli mamy do czynienia ze zdaniem w stronie biernej)
Orzeczenie - wyrażone jest czasownikiem osobowym (orzeczenie czasownikowe tzw. proste) lub czasownikiem być, stać się, zostać i inną częścią mowy (orzeczenie imienne)
Podmiot i orzeczenie to główne częsci zdania, które tworzą związek główny
Ponadto wśród części zdania wyróżniamy jeszcze określenia, czyli:
przydawkę, która zawsze (niezależnie od pytania, na które odpowiada) jest określeniem rzeczownika
dopełnienie - należy do grupy orzeczenia i uzupełnia je. Wyrażone jest zazwyczaj rzeczownikiem lub zaimkiem występującymi w przypadku zależnym (poza mianownikiem i wołaczem)
okolicznik - również na ogół należy do grupy orzeczenia i opisuje okoliczności w jakich zaistniała czynność,(chyba, że wskazuje na natężenie cechy lub właściwości - wtedy może należeć również do grupy podmiotu).
To tyle tytułem krótkiego przypomnienia.
Jako zadanie wstępne na następne zajęcia przypomnijcie sobie wszystko, czego dowiedzieliście sie w klasie VI na temat podmiotu i orzeczenia.
I jeszcze na koniec - zanim przejdziemy do ćwiczeń - Kochani, odzywajcie się czasem. Na Skype, w komentarzach na blogu, przez e - pocztę. Naprawdę bardzo chciałabym wiedzieć, że po tej drugiej stronie monitora ktoś jest. Zgłaszajcie, pytania, wątpliwości, pomysły. Wszystko wskazuje na to, że nasza nieobecność w murach szkoły potrwa nieco dłużej, niż było to pierwotnie zakładane, więc tym bardziej zależy mi na kontakcie z Wami - nawet w takiej ograniczonej formie.
Pozdrawiam. BBR
Dodaj komentarz