W sieci pułapek ortograficznych
W sieci pułapek ortograficznych
Kochani czartoklasiści, przypominam, że co, jak co, ale ortografia jest akurat tym elementem języka polskiego, który przydaje się zawsze i wszędzie, zatem bez ociągania i do pracy - dziś utrwalenie pisowni wyrazów z ó i rz, czyli obiecane rozwiązania do zadań sugerowanych z karty pracy. Zasad nie będę przypominała - każdy z Was ma je wklejone do swojego zeszytu, łącznie z przykładami i wyjątkami, wystarczy spojrzeć. Przejdźmy zatem do ćwiczeń:
2. Uzasadnij pisownię podanych wyrazów:
Parzysty - wymiana rz na r (para)
żołnierz - tutaj możemy zastosować aż dwie zasady: cząstka -arz, -erz w zakończeniach nazw zawodów i funkcji oraz wymiana rz na r (żołnierski)
drzemka - rz po spółgłosce d
traktorzysta - wymiana rz na r (traktor)
kształtny - wyjątek od zasady rz po spółgłoskach b, d, g, j, k, p, ch, w, t
orzeł - wymiana rz na r (orły)
papież - wyjatek od zasady cząstka -arz, -erz w zakończeniach nazw zawodów i funkcji
wędkarz - tutaj możemy zastosować aż dwie zasady: cząstka -arz, -erz w zakończeniach nazw zawodów i funkcji oraz wymiana rz na r (wędkarstwo)
bierze - wymiana rz na r (biorą)
wszyscy - wyjątek od zasady rz po spółgłoskach b, d, g, j, k, p, ch, w, t
mądrze - rz po spółgłosce d
wioślarz - tutaj możemy zastosować aż dwie zasady: cząstka -arz, -erz w zakończeniach nazw zawodów i funkcji oraz wymiana rz na r (wioślarstwo)
wrzask - rz po spółgłosce d
pszenica - wyjątek od zasady rz po spółgłoskach b, d, g, j, k, p, ch, w, t
Mojżesz - wyjątek od zasady rz po spółgłoskach b, d, g, j, k, p, ch, w, t
górzysty - wymiana rz na r (góra)
młynarz - tutaj możemy zastosować aż dwie zasady: cząstka -arz, -erz w zakończeniach nazw zawodów i funkcji oraz wymiana rz na r (młynarczyk)
karzeł - wymiana rz na r (karły)
bukszpan - wyjątek od zasady rz po spółgłoskach b, d, g, j, k, p, ch, w, t
3. Wstaw odpowiednio rz, ż lub sz
krzew, żuraw, najlepszy, brzeg, piekarz, wszyscy, wrzask, ważyć, zachmurzenie, pszenica, grzmot, mierzyć, pożar, mądrzejszy, trzeba, wytworzyć, wyżywienie, malarz, skórzany, trzeci, powtórzyć
1. Wyjaśnij pisownię nastepujących wyrazów z ó, dopisując wyraz pokrewny lub inna formę wyrazu
łóżko - łoże pioro - pierze, nóż - noże, spób - sposoby, chłód - chłodno, łódka - łodzie, wymówić - wymowa, krótki - skracać ukrócić
2. Uzupełnij dyktando
Mrówka Paulina wrociła właśnie z ważnego spotkania w klubie. Mowiono na nim, ze w lesie panoszą się ostatnio nieznośne pisklęta - maluchy kuropatwy Łucji. A to sikorce wyrwały pióro z ogona, a to pod wieczór zającowi wyskubały puch z futra, tak, że biedak bardzo odczuwał chłód. Cały leśny wąwóz rozbrzmiewał skargami zwierząt. Na szczęście ojciec całej grupy stwierdził, ze trzeba ukrócić te wygłupy, wsadził towarzystwo na wóz i wywiózł do ciotki kury i wujka koguta do pobliskiej wioski.
3. Wyjaśnij pisownie wyrazów z rz
morze - morski, karzę - kara, parzyć - para, stworzyć - twór, marynarze - marynarski, zachmurzenie - chmura, stolarz - stolarstwo, gitarzysta - gitara, dworzec - dworcowy, otworzyć - otwarte, wietrzyć - wiatr
4. Uzupełnij dyktando.
Bozenka mieszkała na Pomorzu. Często do szkoły dojeżdżała na rowerze, jej brat był za to znakomitym narciarzem. Szczerze mówiąc każdego do dziś bierze zazdrość, kiedy rodzeństwo zajmuje na wszystkich zawodach pierwsze, drugie lub trzecie miejsce. Dziewczynka wierzy, ze okaże się najlepszym sportowcem, bo los obdarzył ją prawdziwym talentem.
Teraz wystarczy tylko wiedzę utrwalać i...sukces murowany.
Pozdrawiam wieczornie
BBR
Dodaj komentarz