Magiczny świat książek, czyli jak oswoić...
Nie każdy kocha książki, niestety. Jeśli chodzi o lektury szkolne, sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej. Czy to oznacza, że każdy kontakt z lekturą musi być drogą przez mękę? Niekoniecznie. Nie sprawię oczywiście, że każda z pozycji, które będziemy omawiać na lekcjach w magiczny sposób stanie się fascynująca i wszyscy będziecie ją pochłaniać z wypiekami na twarzy, ale mogę podsunąć Wam kilka pomysłów, dzięki którym łatwiej
będzie ją przeczytać, zapamiętać i zrozumieć.
Przede wszystkim podczas pracy z lekturą na każdym etapie będziecie mogli korzystać z własnoręcznie zrobionych notatek - od testu lub innej formy sprawdzianu z treści po wypracowanie podsumowujące omawianą lekturę. Podkreślam, że notatki mają być wasze, autorskie, tworzone podczas zapoznawania się z tekstem jak również po jego przeczytaniu, zatem łatwo się domyślić, iż wydruk komputerowy ze strony ściąga.pl czy z innego bryka nie wchodzi w rachubę :)
Dobrze zrobione notatki będą Wam służyły nie tylko podczas omawiania lektury na lekcji, ale przede wszystkim okażą się bardzo pomocne podczas powtórki przed egzaminem ósmoklasisty, ważne jest, by były jak najlepiej dopasowane do Waszego stylu pracy i nauki (spersonalizowana notatka może mieć bardzo różne formy - kilka propozycji przedstawię Wam w kolejnym wpisie), wtedy naprawdę spełnia swoją rolę.
Kiedy już wiadomo, jak notować, warto zastanowić się co powinno znaleźć się w naszych zapiskach. Oczywiście treść notatek powinna być ściśle związana z treścią lektury, jednak zawsze należy pamiętać o tak zwanych żelaznych punktach - wśród nich oczywiście elementy świata przedstawionego (pamiętajmy o rozróżnieniu czasu fabuły i czasu akcji), najważniejsze problemy poruszane w lekturze, rodzaj i gatunek literacki, typ zastosowanej narracji i fikcji oraz wszystko, co wyda Wam się ważne, zaskakujące, ciekawe. Przy odrobinie wprawy sama lektura podsunie Wam pomysły na notatki - w "Zemście" na pewno warto zwrócić uwagę na archaizmy i komizm postaci, podczas czytania "Małego Księcia" wynotować cytaty, które nas zainspirowały, przy okazji "Oskara i pani Róży" przypomnieć i zanotować, czym charakteryzuje się powieść epistolarna...i tak dalej. Nawet się nie obejrzycie, jak staniecie się ekspertami od kreatywnych lekturowych notatek.
W najbliższych dniach podam kalendarz lektur dla wszystkich klas, więc można zaczynać.
Pozdrawiam niedzielnie. BBR