Notatka kreatywna, czyli jaka?
Kilka dni temu obiecałam Wam garść porad, jak sporządzić ciekawe, twórcze notatki, które moga okazać się nieocenioną pomocą podczas wszelkiego rodzaju powtórek, przygotowania do sprawdzianu czy egzaminu.
Zatem jakie cechy powinna spełniać kreatywna notatka? Przede wszystkim powinna być dla Was jasna i zrozumiała. Dobrze jest, by była zwięzła i oparta na najważniejszych informacjach, które mózg będzie w stanie rozwinąć na zasadzie skojarzeń, odwołań do tego, co już wiecie. Wasz umysł kryje mnóstwo wiadomości, o któree nawet siebie nie podejrzewacie - ważne, aby umieć je z niego wydobyć.
1. Mapy mentalne - w internecie można znaleźć mnóstwo informacji czym jest mapa mentalna i jak należy ją sporządzać. Najprościej mówiąc, mapa myśli jest to graficzny sposób przdstawienia zależności i skojarzeń, które zachodzą pomiędzy poszczególnymi pojęciami czy zagadnieniami. Wprawdzie termin początkowo związany był z gografią, jednak bardzo szybko znalazł odzwierciedlenie w niemal wszystkich dziedzinach nauki. W jaki sposób należy tworzyć taką mapę? Przede wszystkim należy zgromadzić słowa kluczowe, czyli takie, które w najściślejszy (choć nie zawsze oczywisty sposób łączą się z naszym tematem. Następnie powinniśmy znaleźć jakieś powiązania między nimi - można je zapisywać, rysować, łączyć grubszymi czy podwójnymi liniami te związki, które są silniejsze, strzałek używać, jeśli coś z czegoś wynika itd., można używać wielu kolorów, symboli, skrótów, wszystkiego, co pozwoli Wam lepiej zapamiętać przyswajany materiał - pamiętajcie, że nie ma jednej doskonałej recepty, każdy z Was może tworzyć taką mapę na swój własny sposób.